پارچه جودون چیست؟ | معرفی پارچه‌های جودون

خلاصه

پارچه جودون از بافت چندین نخ توسط دستگاه گرد بافت تولید می‌شود. این پارچه‌ها به دلیل شیوه تولیدشان، دارای بافت و طرح بسیار ساده‌ای هستند.

۱۴۰۲ سه شنبه ۱۶ خرداد
295بازدید
پارچه جودون چیست؟ | معرفی پارچه‌های جودون

پارچه جودون از بافت چندین نخ توسط دستگاه گرد بافت تولید می‌شود. این پارچه‌ها به دلیل شیوه تولیدشان، دارای بافت و طرح بسیار ساده‌ای هستند. همین موضوع باعث می‌شود تا کارایی بسیاری در تولید انواع و اقسام البسه داشته باشند. این پارچه‌ها به دلیل الیافی که دارند، قابل بازیافت هستند و با بکارگیری خلاقیت تکه دوزی با پارچه‌های دورریختنی می‌توان لباس‌های زیبایی تولید کرد. استفاده از پارچه جودون که در ترکیب آن از چندین نخ و پنبه استفاده شده است، برای تولید تیشرت‌های امروزی بسیار رایج است. بیشتر تیشرت‌های سه دکمه از پارچه جودون تولید شدند. در تعریف پارچه جودون چیست باید گفت که ساختار و بافت متفاوتی با سایر پارچه‌ها دارد که می‌توان این تفاوت را به وضوح ملاحظه کرد. علت نام‌گذاری پارچه جودون، وجود الیاف بسیار درون بافت آن است. علت محبوبیت این پارچه، ساختار و بافت متفاوتی است که نسبت به پارچه‌های نخی و کش بافت دارد.

معرفی پارچه‌های جودون

به دلیل اینکه پارچه جودون از نخ‌های متفاوتی تولید می‌شود، جنس‌های مختلفی نیز دارد که برای دانستن اینکه پارچه جودون چیست، لازم است آن‌ها را بشناسیم. از میان جنس‌های مختلف پارچه جودون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 


جودون نخ پنبه

یکی از معروف‌ترین انواع پارچه‌های جودون، نوع نخ پنبه آن است. جودون نخ پنبه همچنین دارای انواع مختلفی است که بهترین آن‌ها شانه و اوپن می‌باشد. از میان این دو، نخ پنبه شانه دارای کیفیت بالاتری نسبت به سایرین است. این پارچه نیز همانند پارچه تریکو پنبه‌ای، خنک است و به خوبی گردش هوا را انجام می‌دهد. در نتیجه یکی از بهترین گزینه‌ها برای تولید تیشرت‌های مردانه و زنانه در فصول مختلف سال است. مخصوصا در فصل تابستان که دغدغه تمام افراد، پوشیدن لباسی خنک است که هوا نیز به خوبی از لابه‌لای بافت آن جریان داشته باشد.

 

جودون لاکرا

از دیگر انواع این پارچه می‌توان به پارچه جودون لاکرا اشاره کرد. در تولید این پارچه از نخ لاکرا استفاده می‌شود که از ویژگی‌های بارز آن می‌توان به قابلیت کشسانی مناسب اشاره کرد. از آنجایی که تولید این پارچه موجب افزایش هزینه‌های تولید کننده می‌شود، به همین دلیل زیاد مورد استقبال قرار نمی‌گیرد.

 

پارچه جودون کشی

این پارچه نیز همانند جودون لاکرا دارای قابلیت کشسانی است. در نتیجه در ساخت آن، الیاف لاکرا و جودون بکار می‌روند که باعث می‌شوند پارچه قدرت کشسانی بیشتری داشته باشد. استفاده از پارچه جودون لاکرا برای تولید البسه ورزشی مناسب‌تر است. هر چند تولید این پارچه‌ها نیز به دلیل هزینه‌های زیادی که دارد، چندان مورد استقبال تولیدکنندگان نیست.

 

جودون پلی استر چیست؟

پارچه جودون پلی استر از ترکیب پلی استر و نخ پنبه بوجود می‌آید که باعث ایجاد پارچه‌ای سبک و بسیار نرم می‌شود. این پارچه در مقایسه با سایر انواع جودون دارای وزن کمتری است. وجود پلی استر درون پارچه جودون باعث افزایش طول عمر پارچه می‌شود. هرچند وجود این مزیت‌ها باعث استقبال بیشتر تولیدکنندگان می‌شود، اما معمولا تا زمانی که مشتری آن را سفارش ندهد، تولید نمی‌شود.

کاربرد پارچه جودون

بیشترین کاربرد پارچه جودون مربوط به تولید تیشرت است و تیشرت‌های سه دکمه‌ای رایجی که درون بازار وجود دارند، از این نوع پارچه تولید شدند. از آنجایی که کیفیت پارچه‌های تولیدی بسیار بالا هستند، تولیدکنندگان پارچه جودون در ایران قادرند محصول خود را به کشورهای دیگر صادر کنند. جالب است بدانید خود تولیدکنندگان نیز مایل به خرید پارچه به صورت عمده هستند، زیرا در این صورت، افراد هزینه کمتری برای خرید محصول پرداخت می‌کنند.

 

 

رنگ‌بندی موجود پارچه جودون

در شناخت اینکه پارچه جودون چیست، دانستن رنگ‌بندی موجود این پارچه نیز می‌تواند مفید باشد. یکی از خصوصیات خوب این پارچه، تنوع بالای رنگ‌بندی آن است. به طوریکه شما می‌توانید به هر رنگی که دلتان می‌خواهد، پارچه تریکو خود را سفارش دهید. گاهی از ترکیب باقیمانده پارچه‌های اضافی جودون می‌توان چیزهایی زیبا خلق کرد، البته اگر به خوبی آموزش تکه دوزی با پارچه‌های دورریختنی دیده باشید.

 

پارچه جودون برای چه فصلی مناسب است؟

پس از سوال پارچه جودون چیست، یکی دیگر از پرتکرارترین سوالات این است که پارچه جودون مناسب چه فصلی می‌باشد. باید بگوییم که بافت این پارچه و شیوه تولید آن باعث شده‌اند تا پارچه جودون را بتوان در چهار فصل سال استفاده کرد. بدین دلیل که این پارچه هم هوا را به خوبی منتقل می‌کند و هم بافتی نرم و سبک دارد. همچنین این پارچه، ایستایی خوبی دارد که باعث می‌شود زیباتر و رسمی‌تر به نظر برسد. در هر حال تمامی این خصوصیات باعث می‌شوند که انواع پارچه‌های جودون برای فصول مختلف سال مناسب باشند. به خصوص در فصل تابستان که هوا را به خوبی منتقل می‌کنند.

پارچه جودون چیست؟ | معرفی پارچه‌های جودون