انواع پارچه مجلسی | بهترین پارچه مجلسی کدام است؟

خلاصه

موضوع انواع پارچه مجلسی همیشه به عنوان موضوع پرطرفداری بین طراحان لباس مطرح بوده است.

۱۴۰۲ سه شنبه ۱۶ خرداد
337بازدید
انواع پارچه مجلسی | بهترین پارچه مجلسی کدام است؟

موضوع انواع پارچه مجلسی همیشه به عنوان موضوع پرطرفداری بین طراحان لباس مطرح بوده است. به همین دلیل نیز با طیف وسیعی از پارچه‌ها با خصوصیات ویژه روبرو هستیم که هرکدام در جایگاه خود می‌توانند نقش تعیین کننده‌ای در زیبایی ظاهر افراد ایفا کنند. همچنین در میان انتخاب‌ها همیشه باید به دنبال بهترین پارچه مجلسی باشیم. به همین خاطر ما نیز در اینجا به بیان برخی خصوصیات این نوع پارچه‌ها می‌پردازیم.

 

بهترین پارچه مجلسی کدام است؟

در موضوع انواع پارچه مجلسی باید با بهترین نوع پارچه مجلسی هم آشنا شویم. همان طور که می‌دانیم انتخاب بهترین پارچه مجلسی، جایگاه بسیار ارزشمندی در ظاهر لباس افراد دارد. بنابراین برای آشنایی با بهترین نوع پارچه برای لباس مجلسی و انتخاب پارچه مناسب لباس مجلسی باید آشنایی، مهارت و تخصص لازم را داشته باشیم و از خصوصیات و ویژگی‌ها و همین طور کاربردهای پارچه‌های مختلف اطلاع داشته باشیم تا پارچه متناسب با لباس مورد نظر خود را انتخاب کنیم. انتخاب بهترین پارچه لباس مجلسی، جلوه بی‌نظیری به ما داده و زیبایی ظاهر ما را افزایش می‌دهد. به همین خاطر آشنایی با انواع پارچه مجلسی تخصص ویژه خود را می‌طلبد.

همچنین آشنایی با انواع پارچه لباس مجلسی مناسب برای دوخت لباس به ما این کمک را می‌کند تا در انتخاب پارچه، به صورت کاملا هوشمندانه و با در نظر گرفتن سلیقه ویژه خودمان عمل کنیم. امروزه با توجه به تنوع زیادی که در پارچه‌ها وجود دارد، می‌توان لباس مورد نظر خود را با استفاده از پارچۀ دلخواهمان بدوزیم. به همین دلیل نیز با استفاده از انواع پارچه مجلسی، دسته‌ای از لباس‌های مجلسی مخصوص زمستان و همین طور انواع لباس مجلسی شیک و زیبا که در فصول بهار و تابستان کاربرد دارند، به راحتی در دسترس ما قرار می‌گیرند.

طبق موارد گفته شده و از میان انواع پارچه مجلسی، برخی افراد پارچه کرپ را بهترین نوع پارچه برای لباس مجلسی می‌دانند و انواع آن را این گونه تقسیم‌بندی می‌کنند: کرپ چینی که سطحی لطیف و مات دارد و علت بارز این ویژگی به خاطر نوع ابریشمی است که در تولید آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. دوم کرپ ژرژت که از ابریشم مصنوعی ساخته شده و دارای سطحی صاف و لطیف می‌باشد. این پارچه انعطاف‌پذیری کم و در عین حال ظاهری زیبا دارد و همین موضوع باعث شده که این نوع پارچه به عنوان پارچه‌ای شیک و مجلسی مورد استفاده قرار گیرد. سوم کرپون که نسبت به کرپ متوسط و معمولی دارای ضخامت بیشتری می‌باشد.

نوع بعدی کرپ حریر می‌باشد که یکی از پارچه‌هایی است که در تهیه انواع لباس مجلسی، مانتو و کت و شلوار مورد استفاده قرار می‌گیرد. و در آخر کرپ فلورانس نیز یکی دیگر از انواع پارچه‌هایی است که با اینکه دارای جنس لطیفی است، قابلیت شستشو و اتوخوری بالایی دارد. همین موضوع باعث می‌شود که این نوع پارچه هم به عنوان پارچه کرپ مناسب لباس مجلسی انتخاب شود.

 

 

نکات مهم در انتخاب پارچه لباس مجلسی


حال سوال مهمی که در زمینه انواع پارچه مجلسی و با در نظر گرفتن بهترین پارچه مجلسی مطرح میشود این است که در هنگام طراحی و دوخت لباس‌های مجلسی برای پیدا کردن بهترین نوع پارچه برای لباس مجلسی چه نکات و جزئیاتی را باید مدنظر قرار دهیم؟ مهم‌ترین جزئیاتی که در اینجا مورد اشاره قرار می‌گیرند عبارتند از رنگ، ضخامت، هارمونی رنگ‌ها، کیفیت و جنس پارچه و طرح پارچه (راه‌راه، خال‌دار، گل‌دار). با دانستن و توجه به این موارد می‌توانیم انتخاب هوشمندانه و بهتری در زمینه انتخاب پارچه لباس داشته باشیم. البته غیر از این موارد نکات دیگری نیز حائز اهمیت هستند که به آن‌ها نیز اشاره می‌کنیم.


انتخاب نوع لباس


اولین قدمی که در موضوع انواع پارچه مجلسی و نیز انتخاب بهترین پارچه مجلسی باید برداشته شود، انتخاب نوع لباسی است که می‌خواهیم در مهمانی از ان استفاده کنیم زیرا لازمه داشتن بهترین نوع پارچه برای لباس مجلسی توجه به این است که هر مهمانی و مکانی، لباس مختص به خودش را نیاز دارد. به همین خاطر نمی‌توانیم همان لباسی که در جشن تولد از ان استفاده می‌کنیم را نیز در عروسی بپوشیم. بنابراین انتخاب صحیح و درست پارچه برای لباس مجلسی به نوع مهمانی و مکانی که در آن حضور پیدا می‌کنیم نیز بستگی دارد.


انتخاب پارچه‌ای با رنگ ثابت


دومین گام برای انتخاب بهترین پارچه مجلسی، توجه به کیفیت رنگ پارچه‌ای است که درون پارچه مورد استفاده قرار گرفته است. به این شکل که برای داشتن بهترین نوع پارچه برای لباس مجلسی، رنگ پارچه بعد از شستشو نیز باید بدون تغییر باقی بماند.


توجه به آبرفت پارچه هنگام انتخاب


در میان انواع پارچه مجلسی توجه به آبرفت پارچه نیز برای انتخاب بهترین پارچه مجلسی از جایگاه خاصی برخوردار است. پارچه‌هایی که الیاف طبیعی دارند، بعد از شستشو کوتاه می‌شوند. پس هنگام خرید پارچه به این موضوع نیز باید توجه کرده و مقدار بیشتری از آن پارچه طبیعی را خریداری کنیم.


انتخاب رنگ مناسب هنگام خرید پارچه


علاوه بر ثابت ماندن رنگ پارچه و همین طور توجه به کیفیت آن رنگ، باید به نوع رنگ بر اساس مهمانی و مکان مورد نظر نیز در هنگام خرید توجه کنیم. به همین خاطر پارچه‌ای متناسب با نوع مهمانی و رنگ پوست خود را باید تهیه کنیم.

 

تفاوت انواع پارچه‌ها

همان گونه که اشاره کردیم، امروزه پارچه‌ها با توجه به پیشرفت‌هایی که در عرصه تکنولوژی صورت گرفته است، دارای انواع بسیار زیادی هستند. شما نیز ممکن است نام پارچه‌های گوناگونی مانند پارچه تریکو و یا پارچه تریکو پنبه‌ای را شنیده باشید. به طور کلی شناخت انواع پارچه مجلسی چه از نظر جنس و چه از نظر طرح هایی که در آن‌ها مورد استفاده قرار گرفته است، از مهم‌ ترین لازمه‌های انتخاب بهترین پارچه مجلسی به حساب می‌آید. طراحان و تولیدکنندگان لباس‌ها نیز باید به طور کامل پارچه های گوناگون را بشناسند تا بتوانند نسبت به محصولی که خلق می کنند، پارچه ی مناسب را انتخاب کنند.

نکته‌ی دیگری که باید در مورد پارچه‌ها به آن توجه کرد این است که برای هر نوع لباسی باید از یک جنس پارچه مختص به خود استفاده کرد و باید بر اساس مدل لباس، جنس پارچه‌ی آن را انتخاب کرد. به طور کلی انواع پارچه مجلسی با توجه به منشا آن ها به چهار دسته تقسیم می شوند: پارچه هایی که دارای منشا گیاهی هستند؛ مثل کتان، پنبه، کنف و …، پارچه هایی که سرچشمه ی حیوانی دارند؛ مانند ابریشم، پشم، خز طبیعی و …، پارچه های دارای سرچشمه ی معدنی؛ مثل آزبست (پنبه ی نسوز) و پارچه های شیشه ای و پارچه هایی که از سنتزهای شیمیایی به دست می آیند؛ مثل داکرون، نایلون و ترگال.

 

ویژگی‌های اصلی پارچه‌ها

حال در این قسمت و با توجه به انواع پارچه مجلسی، ویژگی‌های اصلی پارچه‌های طبیعی و مصنوعی را بیان می‌کنیم. ویژگی‌های اصلی پارچه‌های طبیعی عبارتند از: این پارچه‌ها تنفس می‌کنند و حساسیت ایجاد نمیکنند، نرم بوده و دوام بسیار بالایی دارند. بر اثر تابش اشعه فرابنفش خورشید دچار تغیر رنگ نمیشود. با پوست انسان سازگاری بالایی دارد. ویژگی عمومی پارچه‌های مصنوعی هم عبارتند از اینکه بعضی از انها ممکن است حساسیت‌زا باشد. همین طور خصوصیات گوناگونی دارند که میتوان برای انواع لباس از انها استفاده کرد، و در نهایت از استحکام بالایی هم برخوردار هستند. پارچه‌های ترکیبی نیزبرای بهره‌مند شدن از استحکام بالای پارچه‌های مصنوعی و همین طور استفاده از مزیت‌های پارچه‌های طبیعی این نوع پارچه‌ها تولید میشوند. البته در بعضی موارد برای کاهش قیمت پارچه هم مورد استفاده قرار میگیرند.

 

تاثیر ویژگی پارچه‌ها بر اندام

هر کدام از انواع پارچه‌ها نیز دارای ویژگی‌ها و خصوصیات مختص خود بوده و در واقع برای نوع خاصی از اندام‌ها طراحی شده است. که در اینجا به برخی از ان‌ها اشاره می‌کنیم.

 

پارچه طرح‌دار

با توجه به تأثیرات مستقیمی که نقش پارچه در نمایاندن اندام دارد، نقش پارچه با خطوط شکسته، سطح مشخصی را مشخص نمی‌کند و لطافت چندانی ندارند. به همین دلیل استفاده از این نوع نقش‌ها برای اندام‌های دارای اضافه وزن توصیه می‌گردد. همین طور نقش پارچه با خطوط منحنی می‌تواند در تلطیف کردن خشونت اندامی تاثیر داشته باشد و برای افراد لاغر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

پارچه چهارخانه

پارچه‌های چهارخانه‌ای که مربع‌شکل هستند در مقایسه با پارچه‌های ساده و راه‌راه عمودی، تأثیر عریض‌نمایی دارند. اما این تأثیرات در مورد نقوش ریز و درشت پارچه دارای تفاوت است. پارچه‌هایی که طرح‌های درشت‌تر دارند، به این دلیل که وسعت سطح بیشتری ایجاد می‌کنند، اندام را عریض‌تر و کوتاه‌تر نشان می‌دهند. این پارچه‌ها با رنگ‌های هم‌خانواده برای اندام‌های لاغر و استخوانی مناسب‌تر به نظر می‌رسند.

 

پارچه چهارخانه لوزی‌شکل

پارچه چهارخانه لوزی‌شکل با توجه به میزان وسعتی که دارد بر درشت‌نمایی اندام تاثیر می‌گذارد. پارچه چهارخانۀ لوزی با توجه به جهت کشیدگی لوزی‌ها می‌تواند خاصیت بلند و باریک‌نمایی یا کوتاه و عریض‌نمایی را به خصوصیات فوق اضافه کند. مثلا اگر لوزی‌ها در جهت عمودی کشیده شوند تأثیر بزرگ‌نمایی برخاصیت پارچه اضافه می‌شود.

 

پارچه‌های ضخیم و نازک

هرچه ضخامت پارچه بیشتر باشد، حجم اندام را بزرگ‌تر نشان می‌دهد و تأثیر عریض‌نمایی بیشتری دارد. پارچه‌های ضخیم مانند انواع پشم و بافتنی هستند و پارچه‌های نازک‌تر مانند حریر.

 

پارچه مجلسی ساده

در دسته‌بندی انواع پارچه مجلسی، پارچه ساده، به پارچه‌ای گفته میشود که بدون طرح و نقش بوده و همۀ افراد با هر سلیقه‌ای از ان استقبال می‌کنند. در اکثر مکان ها، جشن‌ها یا مراسم‌های مختلف از پارچه‌های مجلسی ساده استفاده می‌شود چرا که به راحتی با هر استایل و رنگی مطابقت پیدا میکند. اکثر خانم‌هایی که که به لباس‌های ساده علاقه دارند، در میان انواع پارچه مجلسی از پارچه‌های ساده برای لباس‌های خود استفاده می‌کنند. همچنین این پارچه‌ها در انواع مختلفی از جمله صاف، نازک، ضخیم، کشی، براق و مات تهیه می‌شوند. مهم‌ترین نوع پارچه‌ها عبارتند از: حریر، لمه، ساتن، مخمل، دیسکو و کرپ که آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

پارچه حریر

پارچه حریرشفاف، لطیف و صاف بوده و وزن کمی دارد و به همین خاطر افراد زیادی خواهان استفاده از ان هستند. پارچه حریر مناسب برای لباس مجلسی بوده و در انواع مختلفی مشاهده می‌شود. قابل ذکر است که این پارچه ظریف، لطیف و لخت بوده و برای افراد دارای اضافه وزن انتخاب بسیار مناسبی است.

 

پارچه ساتن

پارچه ساتن یکی از پرطرفدارترین و قدیمی‌ترین پارچه‌های مجلسی به حساب می‌رود. این پارچه ظریف و زیبا از پنبه، پلی استر و ابریشم تهیه می‌شود. سطح براق پارچه قوام مناسبی دارد و به همین دلیل مشتریان زیادی را به سمت خود جذب میکند. پارچه ساتن به مراقبت نیاز دارد چرا که جنس نازکی داشته و ممکن است نخ کش شود. ویژگی خوب این پارچه، لطیف، صاف و براق بودن آن است. بنابراین پارچه ساتن بسیار از زیبایی و خوش فرمی خاصی برخوردار بوده و کمک می‌کند ظاهر شیکی داشته باشید.

 

پارچه مخمل

یکی از بهترین پارچه‌ها که برای دوختن لباس مجلسی ساده مورد استفاده قرار می‌گیرد، پارچه مخمل محسوب می‌شود. مخمل حالت لوکس و گران قیمتی داشته و از نظر جنس نیز درخشان، زیبا، لخت، لطیف، نرم و بادوام می‌باشد. این پارچه برای فصل زمستان انتخاب بسیار مناسب محسوب میشود.

 

پارچه لمه

پارچه لمه از جمله پرطرفدارترین پارچه‌ها برای دوخت لباس مجلسی است. پارچه لمه نوعی پارچه مجلسی شیک و براق محسوب می‌شود که از طریق تابیدن الیاف طلا و نقره دور الیافی مثل پنبه و ابریشم ایجاد میشود. این پارچه حالت کشی دارد و برای هر سایزی مناسب است. انواع مختلف لمه عبارتند از: مجلسی، نگین‌دار، شنی و مروارید.

 

پارچه دیسکو

پارچه دیسکو از نخ‌های براق ایجاد میشود و به خاطر اینکه جنسش حالت کشی دارد، برای اندازه‌های گوناگون مناسب است. دیسکو برای مهمانی‌هایی که جنبه غیر رسمی دارند مناسب است و افراد جوان اغلب آن را می‌پسندند. همچنین این پارچه از خانواده پارچه لمه به حساب می‌آید و تنها تفاوتی که بین پارچه دیسکو با لمه وجود دارد، ضخامت بیشتر دیسکو می‌باشد و به همین خاطر برای فصل گرما مناسب نیست.

پارچه کرپ

کرپ پارچه‌ای است که با الیاف ابریشمی، پشمی یا مصنوعی تولید میشود و بر روی سطح آن برجستگی و چین‌هایی دیده میشود. این ویژگی، باعث میشود که پارچه زیباتر و منحصر به فردتر به چشم بیاید. از پارچه کرپ برای دوختن انواع لباس مثل کت و شلوار، بلوز و پیراهن استفاده می‌شود.

 

پارچه‌های مجلسی کار شده و طرح دار

انواع پارچه مجلسی کار شده نیز عبارت‌اند از: پولکی، شنی، گیپور و توری که هرکدام را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

پارچه پولکی

پارچه پولکی به خاطر براق بودن و رنگ‌بندی شاد، طرفداران زیادی به خود جذب می‌کند. انواع مختلف این نوع پارچه عبارت‌اند از: توری، پری دریایی، پولکی عربی، مخمل، پولکی زمینه ساتن، حریر و لمه.

 

پارچه شنی

پارچه‌های شنی به دلیل ظاهری زیبا و برجستگی‌های درخشانی که دارند در دسته پارچه‌های محبوب برای دوخت لباس‌های مجلسی می‌باشد. این پارچه به دلیل وجود اَکلیل و ذرات براق روی آن حالت درخشانی دارد که به صورت پرتراکم یا کم تراکم در سراسر پارچه پخش شده است. انواع پارچه شنی عبارت‌اند از: لمه شنی که برجستگی‌های کوچکی مانند شن بر روی یک سطح پارچه دیده میشود. لمه شنی به دلیل ویژگی ارتجاعی اش، برای دوخت لباس‌های اندامی لاکچری و شیک مورد استفاده قرار میگیرد. نوع بعدی پلیسه شنی است که در این نوع پارچه ذرات براق روی پارچه‌ی پلیسه به شکل ستونی از یک رنگ یا چند رنگ دیده میشوند. بیشترین کاربردی که برای پلیسه شنی دیده میشود، استفاده در دوخت پیراهن‌های راحت، شال و همین طور روسری‌های مجلسی است.

مورد بعدی تور شنی است که زمینه بکار رفته در این پارچه از تور می‌باشد و همچنین دانه‌های اکلیل با قویترین چسب‌های ژله‌ای در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع به آن وصل شده است. خاصیت چسب‌های ژله‌ای بکار رفته در این نوع پارچه‌ها باعث می‌شود که انعطاف و کشسانی تور و مقاومت آن‌ها در برابر ریزش اکلیل را چندین برابر افزایش پیدا کند. از این پارچه نیز برای دوخت انواع لباس مجلسی استفاده می‌کنند.

 

پارچه دانتل

دانتل پارچه ظریفی است که از نخ کتان یا ابریشم و به صورت مشبک با دستگاه و یا با دست بافته میشود. در بافت این نوع پارچه از نخ کتان، ابریشم، طلا، یا نقره استفاده می‌شود. اکثر دانتل‌ها با نخ پنبه بافته میشوند. همچنین دانتل در سه نوع برجسته، کار شده و کار نشده به فروش می‌رسد. این پارچه ابریشمی در اکثر موارد برای دوخت لباس عروس و نامزدی استفاده می‌شود. زیبایی و ظرافت دانتل و نقش‌های برجسته آن توجه طرفداران این نوع پارچه را به خود جلب می‌کند.

 

پارچه گیپور

پارچه گیپور به عنوان آخرین بخش از انواع پارچه مجلسی، دارای الیاف و پنبه بوده و نقش گل و بوته‌های برجسته به خوبی روی آن نمایان است. این پارچه بدون زمینه توری و به شکل ضخیم‌تری تولید می‌شود. پارچه گیپور نیز برای دوخت لباس‌های مجلسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پارچه با آستر در دوخت لباس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

انواع پارچه مجلسی | بهترین پارچه مجلسی کدام است؟