پارچه کنفی چیست؟ | کنف چگونه و از چه چیز ساخته می شود

خلاصه

در سال‌های اخیر با توجه به وسعت صنعت پارچه بافی و صنعت پوشاک در کشور، بازار خرید و فروش پارچه رونق خوبی پیدا کرده است. واضح است که برخی پارچه‌ها کاربردی تر و پر فروش‌تر از پارچه‌های دیگر هستند.

۱۴۰۲ سه شنبه ۱۲ ارديبهشت
27بازدید
پارچه کنفی چیست؟ | کنف چگونه و از چه چیز ساخته می شود

پارچه کنفی

در سال‌های اخیر با توجه به وسعت صنعت پارچه بافی و صنعت پوشاک در کشور، بازار خرید و فروش پارچه رونق خوبی پیدا کرده است. واضح است که برخی پارچه‌ها کاربردی تر و پر فروش‌تر از پارچه‌های دیگر هستند. کنف نوعی گیاه است و پارچه‌های کنفی در واقع توسط فرآیندهایی خاص تولید می‌شوند. در حالت معمول، پارچه‌های کنفی نسبت به سایر پارچه‌ها زمخت‌تر و زبرتر هستند، اما در مدل‌های درشت تا ریزبافت و تلفیقی با مواد دیگر ریسندگی می‌شوند و به همین خاطر ویژگی‌ها و کیفیت‌های متفاوتی دارند. طی این مقاله قصد داریم تا به طور کامل در مورد پارچه‌های کنفی و ویژگی، کاربردها و نحوه‌ی صحیح نگهداری از آن توضیح دهیم.

پارچه کنفی چیست؟

پارچه کنفی یکی از انواع پارچه‌های تولید شده با الیاف طبیعی و گیاهی است. این پارچه از ساقه‌ی گیاه کنف تولید شده است و بر خلاف پارچه‌های دیگر بافت زبرتر، برجسته‌تر و سخت‌تری دارد. البته با توسعه‌ی تجهیزات پارچه بافی اخیرا پارچه‌های کنفی ریز بافت با لطافت بیشتری نیز تولید شده است که اغلب برای دوخت مانتو و کت شلوار به کار می‌رود. این پارچه بعد از تولید رنگ رزی شده و در رنگ های رایجی که در بازار می بیند عرضه می‌شود.

 خرید انواع پارچه تریکو از تریکو امید به قیمت روز و به صورت عمده و تک

آشنایی با گیاه کنف

گیاه کنف یکی از انواع گیاهان با ساقه‌ی بلند است. در واقع بیشترین استفاده از این گیاه مربوط به ساقه ی آن است. این گیاه برای رشد و نمو به میزان زیادی آب نیاز دارد و به همین خاطر اغلب در مناطق پر بارش مانند هند پرورش داده می‌شود. گیاه کنف برای بالغ شدن به زمانی بین ۶ تا ۷ ماه احتیاج دارد البته با رعایت و ایجاد شرایط محیطی مناسب. گیاه کنف به دلیل اینکه رشد طولی آن بسیار بیشتر از رشد عرضی آن است نیاز به سطح زیر کشت زیادی ندارد فقط باید به صورت مرتب آبیاری شده و با از آب باران تغذیه کند.

کنف چگونه و از چه چیز ساخته می شود

همان‌طور که گفته شد کنف از گیاه کنف به دست می‌آید. به این صورت که پس از این که گیاه کنف در مزارع کشت آن به اندازه‌ی کافی رشد کرد، ساقه‌ی آن را جدا می‌کنند سپس آن را با فشار زیاد آب شست و شو داده تا ضایعات و پوسته های آن جدا شود. بعد از این کار کنف را خشک کرده و به کارخانجات کنف بافی برده و توسط دستگاه‌های پارجه بافی به پارچه های کنفی تبدیل می‌کنند.

پارچه کنفی

حال که با نحوه ی بافت و تولید پارچه کنفی آشنا شدید بهتر است بدانید که این پارچه با طبیعت سازگار است و قابل تجزیه می باشد. هر چند که از پارچه های کنفی استفاده شده می توان در تهیه ی کمپوست ها بهره گرفت. این پارچه ها به صورت ریز بافت و درشت بافت تولید می شوند که هر کدامشان مشخصه ها و کاربرد های ویژه ای دارند.پارچه کنفی بر خلاف پارجه‌های دیگر بافت صافی ندارد و سطح آن دارای تار و پودهایی با برجستگی خیلی کم است.

ویژگی های پارچه کنفی

مهم ترین مشخصه ی پارچه های کنفی که در نگاه اول مشخص است ضخامت بالا و عدم پرز دهی آن است. این پارچه ها کاملا طبیعی بوده و به دلیل استحکام بالا در بافت، بعد از دوخت دیر تر از پارچه های دیگر پوسیده یا دچار در رفتگی می‌شود. از نظر اقتصادی نیز قیمت پارچه کنفی بسیار مناسب و مقرون به صرفه هم برای تولیدی ها و هم برای استفاده ی شخصی است.

رنگ بندی پارچه کنفی

پارچه های کنفی همانند پارچه‌های دیگر دارای طیف وسیعی از رنگ ها هستند که پاسخ گوی نیاز همه ی مشتریان در بازار می باشد. رنگ کردن این پارچه به دلیل زبر بودن آن معمولا در دو یا چند مرحله انجام می شود تا رنگی یک دست و ثابت در پارچه به وجود بیاید.

تلفیق پارچه کنفی با پارچه های دیگر

در صنعت مد ادغام و تلفیق دو پارچه باهم ایجاد نما و جلوه‌ای جدید و زیبا می‌کند به شرطی که طبق اصول و قواعد خاصی این کار انجام شود. پارچه کنفی را هم می توان با پارچه‌های دیگر تلفیق کرد؛ با این توضیح که پارچه‌ی تلفیق شده دوام و ایستایی پارچه کنفی را نیز حفظ می‌کند و در عین حال بافت نرم‌تر و لطیف‌تری خواهد یافت.

نحوه نگهداری از پارچه کنفی

پارچه کنفی یکی از انواع پارچه‌ها با دوام بسیار بالا است که در صورتی که به درستی و در شرایط ایده آل نگهداری و استفاده شود طول عمر زیادی دارد. البته این پارچه نیاز به شرایط خاصی برای حفظ سلامت آن ندارد.

شست و شوی پارچه کنفی

شاید برایتان جالب باشد که پارچه کنفی و پوشاک تولید شده از این پارچه قابلیت شست و شو با دست و ماشین را دارد. این پارچه بعد از شستن پرز نمی‌دهد، تغییر سایز در آن به وجود نمی‌آید و مهم تر از همه رنگ آن ثابت می‌ماند. با این توضیحات با خیالی راحت آن را شسته و حتی در مقابل نور خورشید خشک کنید بدون اینکه نگرانی بابت آسیب به آن داشته باشید. با این حال برای شستن پارچه‌های کنفی با ماشین لباسشویی، بهتر است که نوع برنامه‌ی ماشین لباسشویی را به شستشوی لباس‌های حساس تغییر دهید تا آسیبی به بافت پارچه وارد نشود؛ همچنین از خشک کن برای خشک نمودن آن استفاده نکنید.

شیوه اتو کردن پارچه کنفی

پارجه کنفی با پوشیدن و شست و شو چروک نمی‌شود اما گاهی نیاز به اتو کردن در آن احساس می شود. بنابراین توصیه می کنیم که پارچه را یا به صورت مرطوب و یا با اتو بخار همراه با آب پاشی اتو بزنید و پس از اتو کشی توسط چوب لباسی از کمد آویزان کرده تا ایستایی خود را حفظ کند.

موارد استفاده پارچه کنفی

با توجه به توضیحاتی که در باره پارچه کنفی داده شد متوجه شده اید که پارجه کنفی یکی از پارچه‌های با کاربرد و مصرف بالا به خصوص برای تولید کننده‌های عزیز می‌باشد.

پارچه کنفی اگر ریز بافت باشد برای دوخت البسه به خصوص کت و مانتو بسیار استفاده می شود. پارجه های کنفی درشت بافت در تولید انواع ساک‌ها و باکس‌های خانگی بسیار پرکاربرد هستند. استفاده از پارچه کنفی به دلیل اینکه طول عمر بالا و ایستایی قابل قبولی که دارد اغلب در تولیدی‌های مانتو دوزی و کت شلوار دوزی نیز رایج است.

 

 

پارچه کنفی چیست؟ | کنف چگونه و از چه چیز ساخته می شود