مهمترین کاربرد پارچه تریکو یا گردباف چیست؟

خلاصه

یکی از انواع منسوجات پر کاربرد پارچه تریکو می باشد که به دلیل روش تولیدی که دارد به آن تریکو می گویند در این سیستم تولید خبری از تار و پود نبوده و همانند پارچه های تخت در آن از تار و پود استفاده نمی شود. این نوع منسوجات به دو شکل ته باز و یا ته بسته مشاهده می شوند. گرچه امروز به دلیل وارد شدن دستگاه های پیشرفته به صورت ته بسته می باشند. تولید این م

۱۴۰۱ دوشنبه ۱۹ ارديبهشت
725بازدید
مهمترین کاربرد پارچه تریکو یا گردباف چیست؟


یکی از انواع منسوجات پر کاربرد پارچه تریکو می باشد که به دلیل روش تولیدی که دارد به آن تریکو می گویند در این سیستم تولید خبری از تار و پود نبوده و همانند پارچه های تخت در آن از تار و پود استفاده نمی شود. این نوع منسوجات به دو شکل ته باز و یا ته بسته مشاهده می شوند. گرچه امروز به دلیل وارد شدن دستگاه های پیشرفته به صورت ته بسته می باشند. تولید این محصولات با دستگاه های جدید گرد بافی صورت می گیرد به همین دلیل است که به این منسوجات گردباف گفته می شود.
انواع مختلفی از دستگاه های گرد باف وجود دارد و تنوعشان بسته به گیج و دهنه ماشین نساجی تقسیم بندی خواهد شد. مقدار سوزنی که در یکو نیم اینچ قرار می گیرد گیج نام دارد.
پارچه های گرد باف متشکل از نخ متوالی حلقوی شکل هستند که از طرف دیگر توسط یک حلقه همانند خود کشیده می شوند و برخلاف پارچه هایی که تارو پودی هستند و از نخ تار و نخ پود تشکیل شده اند در پارچه های گردباف حلقه های کشباف از اطراف به حلقه های دیگر وصل شده و گره می خورد .
علت نام گذاری این نوع پارچه به نام گرد باف برای شکل دستگاهی است که با آن بافته شده. این دستگاه به صورت سیلندر دایره‌ای بوده که سبب بافته شدن نخ‌ها به شکل دورانی می‌شود. نکته دیگر که لازم است در مورد دستگاه گردبافت بدانید دهنه آن می باشد. دهنه به قطر سیلندر دستگاه گردباف دهنه می گویند که با مقیاس اینچی اندازه گیری خواهد شد. نخهای فراوانی را می توان در بافت پارچه تریکو استفاده کرد که عبارتند از نخ پنبه، نخ ویسکوز، نخ پلی استر، نخ ملانژ، نخ اسپان، نخ لاکرا، نخ فلامنت و… هر کدام از این نخها را می توان با کیفیتهای متفاوت پیدا کرد که به تولید کننده نخ بستگی دارد که می توان به نخ های ایرانی نخ های ازبکستان نخ های چینی و نخ های هندی اشاره کرد.


معرفی انواع پارچه تریکو


اکنون که تقریبا با سیستم تولید پارچه تریکو آشنا شدید به شناخت درباره انواع پارچه تریکو یا پارچه گردبافت خواهیم پرداخت.
تنوع پارچه گردبافت بسیار زیاد بوده و اگر بخواهید همه آنها را نام ببرید تقریبا غیر ممکن خواهد بود. برخی از این پارچه ها شامل پارچه گردبافت پنبه ای، پارچه گردبافت ویسکوز، پارچه گردبافت پلی استر، پارچه گردبافت اسپان، پارچه گردبافت ملانژ، پارچه گردبافت لاکرا و پارچه گردبافت جودون هستند و شایان ذکر است که هرکدام از این پارچه ها خود به چندین گروه مختلف تقسیم خواهند شد.

 

پارچه گردبافت پنبه ای


این پارچه همانطور که از نام آن مشخص بوده با ترکیب نخ پنبه با دیگر نخ های ترکیبی تولید می شود. به این صورت پارچه هایی مختلفی بافته می شوند که چند نمونه از آن ها را بررسی خواهیم کرد:
پنج مدل از پرکاربرد ترین پارچه ها عبارتند از پارچه یکرو پنبه پارچه دورو پنبه پارچه پلی استر پنبه پارچه پنبه لاکرا پارچه جودون پنبه که این نمونه هر کدام با ترکیب الیاف و یا نخ های دیگر با نخ یا الیاف پنبه ساخته خواهند شد.


پارچه گردبافت ویسکوز


این نوع منسوج نیز با الیاف و نخ های متفاوتی تولید می کنند پارچه های مختلفی را می بافند، به عنوان مثال پارچه ویسکوز پلی استر، پارچه ویسکوز پلی استر لاکرا، پارچه ویسکوز ۱۰۰% تیپ لاکرا، پارچه ویسکوز ۱۰۰% فول لاکرا، پارچه ویسکوز ملانژ، و… نمونه هایی هستند که با الیاف و نخهای مختلف تولید شده و هر یک مشخصات خاص به پارچه خواهند داد.


پارچه گردبافت پلی استر


این نوع پارچه را با الیاف مختلفی مخلوط کرده و پارچه هایی همانند، پارچه پلی استر پنبه، پارچه پلی استر ویسکوز، پارچه پلی استر ویسکوز لاکرا و یا پارچه پلی استر ملانژ از این پارچه تولید می شوند.


پارچه گردبافت اسپان


مشهورترین این محصول پارچه اسپان لاکرا بوده که می توان گفت جزو پارچه های تریکو کشی است.


پارچه گردبافت ملانژ


این محصول را با نخ ملانژ می بافند که می توان گفت در نخ ملانژ از، نخ ویسکوز، نخ پلی استر، نخ اسپان و نخ لاکرا استفاده میکنند و از این نخ ها می توان پارچه ویسکوز ملانژ، پارچه ویسکوز ملانژ لاکرا، پارچه پلی استر ملانژ، پارچه پلی استر ملانژ با لاکرا، پارچه اسپان ملانژ، پارچه اسپان ملانژ با لاکرا، پارچه گردبافت لاکرا را تولید کرد.


پارچه گردبافت جودون


پارچه جودون را بوسیله روش تولید می بافند به همین خاطر با بیشتر نخهای می توان این منسوج را بافت که شامل پارچه جودون پنبه، پارچه جودون پلی استر پنبه، پارچه جودون لاکرا، پارچه جودون لاکرا و انواع دیگر می باشد که همه این مدل منسوجات از بافتی لوزی لوزی و یا سوزنی استفاده شده است.

 


آشنایی با انواع پارچه تریکو و الیاف آن


در نگاه نخست رنگ و مدل لباس نگاه ها را جذب می کند لاکن آن موردی که شما را در مرحله بعدی ترغیب به خرید خواهد کرد لطافت و کیفیت پارچه است. پارچه‌هایی که با لطافت و با رنگ های متنوع با طرح‌هایی که علاوه ‌بر زیبایی قواره مناسبی داشته و راحت به تن می نشینند. این پارچه‌های زیبا و لطیف پارچه‌های تریکو هستند که از انواع مختلف آن برای دوخت مدل‌های لباس و کالای خواب استفاده می‌شود. پارچه تریکو به خاطر بافت عمودی علاوه ‌بر لطافت از استحکام بالایی برخوردار است. از انواع تریکو به منظور دوخت لباس و محصولاتی استفاده میکنند که نیاز به استحکام و دوام بالایی داشته باشند. برای دوخت انواع لباس زیر، لباس شنا و یا کلاه می‌توان از پارچه و دوخت تریکو استفاده نمود.


نام انواع پارچه تریکو چیست؟


عنوان کردن تمامی نمونه های پارچه تریکو کاری دشوار و زمانبر بوده و برخی از آن ها عبارت اند از، پلی استر جودون، لاکرا، ملانژ، یکرو پنبه، دورو پنبه، ویسکوز، دورس و اسلش که همه نمونه های نام برده را می توان با الیاف نخهای مختلف استفاده نمود، نخ طبیعی و نخ مصنوعی که از نام نخ به کار رفته می توانیم اسم این پارچه را هم متوجه شویم. البته شایان ذکر است که الیاف نخهایی همچون پنبه و ویسکوز و الیاف و نخ هایی که در پیشتر عنوان شد، جزو نخ های طبیعی می باشند.

 

 

مهمترین کاربرد پارچه تریکو یا گردباف چیست؟

آقای فتحی

کارشناس تولید محتوا