کاربرد پارچه ملانژ و ویژگی آن

خلاصه

ملانژ در لغت به معنای آمیختگی بوده و همانطور که از معنی آن پیداست از ترکیب نخ مصنوعی و طبیعی ساخته می‌شود. از آنجایی که بیشتر نخ استفاده شده در انواع پارچه ملانژ مصنوعی بوده (حدود 65 درصد) به این پارچه مصنوعی یا نایلونی نیز می‌گویند. وجود الیاف پلی استر در پارچه ملانژ باعث شفافیت رنگ های بکار رفته شده و از این رو برای تهیه دامن بلوز و پیراهن از این

۱۴۰۱ دوشنبه ۱۹ ارديبهشت
1034بازدید
کاربرد پارچه ملانژ و ویژگی آن

 

ملانژ در لغت به معنای آمیختگی بوده و همانطور که از معنی آن پیداست از ترکیب نخ مصنوعی و طبیعی ساخته می‌شود. از آنجایی که بیشتر نخ استفاده شده در انواع پارچه ملانژ مصنوعی بوده (حدود 65 درصد) به این پارچه مصنوعی یا نایلونی نیز می‌گویند.
وجود الیاف پلی استر در پارچه ملانژ باعث شفافیت رنگ های بکار رفته شده و از این رو برای تهیه دامن بلوز و پیراهن از این پارچه ایتفاده می‌شود که باعث میشود طرفداران بسیاری داشته باشد.
بافت پارچه ملانژ برای چاپ بسیار مناسب بوده و به خوبی میتوان هر مدل لوگوی رنگی را بر روی این پارچه اجرا کرد.
ملانژ به دلیل ترکیبی بودن نخ طبیعی و مصنوعی و جنبه اقتصادی که دارد از محبوب ترین و پر کاربردترین پارچه ها در صنعت پوشاک می‌باشد و استفاده از نخ‌های مختلف در پارچه ملانژ باعث تنوع در محصولات ملانژ شده است. نخ‌هایی همچون لاکرا، پلی استر، اسپان، فلامنت، ویسکوز و ترویرا که ترکیب آن‌ها پارچه‌های بسیاری را تولید می‌کند. در زیر به برخی از این نام ها می‌پردازیم:


• پارچه دورس ملانژ
o دورس ملانژ لاکرا
o دورس ملانژ بدون لاکرا
• ویسکوز ملانژ
o ویسکوز ملانژ با لاکرا
o ویسکوز ملانژ بدون لاکرا
• اسپان ملانژ
• ملانژ کجراه
• ملانژ دورس
• ملانژ کج راه
• اسپان ملانژ
و ...

در نتیجه پارچه ملانژ انواع مختلفی دارد و بسته به نوع نخ‌هایی که در آن به کار رفته جنس پارچه متفاوت خواهد بود.


کاربرد پارچه ملانژ:


پارچه ملانژ در دوخت و تولید بسیاری از لباس ها نظیر سویشرت لباس های ورزشی تی شرت و لباس‌های خانگی کاربرد دارد و از این پارچه برای تمام سنین استفاده می‌شود. همچنین به دلیل این که قیمت عمده پارچه ملانژ به نصبت پایین می‌باشد فروش بالایی داشته و می‌توان در چهار فصل سال از این پارچه برای انواع لباس استفاده نمود.

 

پارچه ملانژ کاربرد قابل توجهی در صنعت نساجی دار

 

نخ ملانژ پیش از عمل ریسندگی رنگ میشود که این فرآیند نهایت انرژی را حفط و به ایمنی محیط زیست کمک شایانی می‌کند. نخ ملانژ همچنین در صنعت مد کاربرد دارد. خریدار در خرید انواع پارچه می‌تواند با هزینه مناسب ترکیبی از چندین رنگ متنوع بر روی پارچه یکسان تهیه کند و همچنین این محصول دارای ظرفیت نگهداری فوق العاده و استحکام کششی بالا می‌باشد. نخ‌های ملانژ باعث یک دست تر و مستحکم تر شدن پارچه می‌شوند. برای نمونه نخ ویسکوز، ترویرا، لاکرا، فلامنت، اسپانو غیره براساس الیاف ترکیبی پارچه ی ملانژ انواع متنوعی دارد که این الیاف شامل ملانژ دورس، ویسکوز ملانژ با لاکرا، ملانژ کجراه، پارچه دورس ملانژ، اسپان ملانژ و ویسکوز ملانژ بدون لاکرا می‌باشد.


کاربرد ملانژ در صنعت پوشاک


در حال حاضر پارچه ملانژ بخش بزرگی از بازار را به خود اختصاص داده است. مواد منحصر به فرد انواع پارچه ملانژ باعث شده است تا طرفداران بسیاری را جذب خود کند و تولید کنندگان پوشاک همواره تلاش کنند تا با خلاقیت لباس های مناسبی تولید کنند. از پارچه ملانژ با عنوان پارچه گرمایی نیز یاد می‌شود. این پارچه از نخ های رنگ نشده و رنگ شده به صورت سنتی تولید شده است تا به صورت نا هماهنگ در هم تنیده شوند و نمایی منحصر به فرد را ایجاد کنند. محبوبیت ملانژ به خاطر نخ‌هایی است که به پارچه ظاهری زیبا می‌دهند. به دلیل ترکیب طیف زیادی از رنگ ها و الیاف موج دار، از لحاظ ظاهری بسیار غنی شده است تا خریداران و طراحان لباس حق انتخاب گسترده ای برای خلاقیت در طراحی داشته باشند.

 

 خرید پارچه ملانژ


برخلاف باور بسیاری، پارچه ملانژ در دسته الیاف ارزان قیمت قراردارد و از آن جا که قیمت عمده پارچه ملانژ بسته به نوع نخ بکار رفته در آن متغیر بوده زمانی که شما دو قیمت از یک نوع پارچه ملانژ را گرفتید پیش از قضاوت در مورد مسائل اخلاقی و گرانفروشی باید اطلاعاتی در مورد میزان درصد الیاف مصنوعی و طبیعی که در آن پارچه به کار گرفته شده اطلاعات کسب کنید. طبیعتا الیاف طبیعی نصبت به الیاف مصنوعی از قیمت بالاتری برخوردارند و به هر میزانی که در انواع پارچه ملانژ درصد بیشتری از الیاف طبیعی بکار رفته باشد، پارچه از لطافت ظاهر خوب و البته از قیمت بالاتری برخوردار است.
استاندارد الیاف بکار رفته در یک پارچه ملانژ با کیفیت 60 به 40 می باشد. که یعنی در پارچه 60 درصد از پنبه و 40 درصد از الیاف مصنوعی مانند نخ اسپان، پلی استر غیره استفاده شده است. با دانستن این موضوع میتوان از میزان براق بودن و یا خشک بودن یک پارچه متوجه شد که در آن پارچه از الیاف مصنوعی بیشتری استفاده شده و یا به طور کلی از الیاف مصنوعی تهیه شده باشد که مسلما ضعیف ترین و ارزان ترین نوع پارچه ملانژ می باشد.
به طور کلی ما پارچه های ملانژ را با رنگ طوسی می‌شناسیم و در این طیف رنگ میزان درجه ای از طوسی روشن تا طوسی تیره دیده می‌شود. لاکن تمام رنگ بندی ملانژ در رنگ طوسی خلاصه نشده و ملانژ های رنگی هم قابل تولید می‌باشد. ولی رنگی که در پارچه ملانژ بکار برده می‌شود. یک نواخت نبوده و رنگ یک دست و صافی روی آن مشاهده نمی‌شود. در برخی از پارچه های ملانژ از نخ های رنگی نیز استفاده می‌شود که در نتیجه آن پارچه ای راه راه به دست می‌آید.

 

 ویژگی پارچه ملانژ


نخ های رنگی انواع پارچه ملانژ را به وجود می‌آورند که ترکیب الیاف طبیعی و مصنوعی در برخی موارد به صورت مجزا رنگ آمیزی و سپس در هم تنیده می‌شوند و این ویژگی را دارد که با توجه به ترکیب الیاف مصنوعی در مواد آن، رنگ به راحتی به پارچه جذب نمی٬شود. این ویژگی همان دلیل یکنواخت نبودن پارچه است چرا که الیاف طبیعی بسیار سریع تر و بهتر از الیاف مصنوعی رنگ را جذب خود می٬کنند.
اخیرا نخ ملانژ و نخ در صنعت پوشاک از ترکیب های پر طرفدار هستند. انواع متنوعی از پارچه٬ها در صنعت پوشاک وجود دارد که به عنوان پارچه های نخی معرفی می‌شوند. ولی در حقیقت درصد اندکی از نخ واقعی در آن ها به کار رفته که آن هم ممکن است نخ واقعی نباشد و ترکیب نخ پنبه باشد. برای اطمینان از بالا بودن کیفیت پارچه و لباس باید اطمینان حاصل کنید که الیاف نخ ملانژ به طور صحیح ریسیده و ترکیب شده باشند.

 

نخ‌های استفاده شده در پارچه ملانژ


برای تولید نخ ملانژ دو یا بیش از دو نخ با رنگ های مختلف تولید شده و عرضه می‌شوند. ترکیب چندین رنگ گوناگون باعث اشکل گیری ترکیب رنگ تازه ای می‌شود که به پارچه ها جلوه منحصر به فردی می٬دهد. در محل تولید الیاف به گونه بسیار دقیق و با نسبتی صحیح در مرحله نخست فرآیند ریسیدن با هم ترکیب شده تا این مورد باعث به تولید رسیدن نخ های ملانژ با کیفیت در کارخانه‌ها شود.
نخ ملانژ به دو شکل مینگل و کومینگل ساخته و عرضه می‌شود که هرکدام از این دو مدل در کارخانه٬ها تولید شده و به دست کاربران می٬رسند.

 

 

کاربرد پارچه ملانژ و ویژگی آن

آقای فتحی

کارشناس تولید محتوا