به چه نوع پارچه‌هایی تریکو گفته می‌شود؟

خلاصه

انواع منحصر بفردی از منسوجات با بافت حلقوی وجود دارد که این مدل از پارچه ها در دو نوع گرد و تخت تولید می‌شوند. در الیاف پارچه تریکو از تار و پودی که در تهیه پارچه های تخت باف می شود خبری نبوده و در این نوع پارچه جنس و کیفیت نخ تاثیر قابل توجهی بر قیمت آن دارد و سپس موارد دیگر همچون نوع بافت رنگ طرح چاپ و غیره در کیفیت پارچه تاثیر گذار است.

۱۴۰۱ يکشنبه ۲۱ فروردين
815بازدید
به چه نوع پارچه‌هایی تریکو گفته می‌شود؟

 
انواع منحصر بفردی از منسوجات با بافت حلقوی وجود دارد که این مدل از پارچه ها در دو نوع گرد و تخت تولید می‌شوند. در الیاف پارچه تریکو از تار و پودی که در تهیه پارچه های تخت باف می شود خبری نبوده و در این نوع پارچه جنس و کیفیت نخ تاثیر قابل توجهی بر قیمت آن دارد و سپس موارد دیگر همچون نوع بافت رنگ طرح چاپ و غیره در کیفیت پارچه تاثیر گذار است.
 

پارچه تریکو با حالت کشی بالا

 
در زمان خرید پارچه تریکو کشی لزوما باید به نخ های به کار رفته شده در الیاف آن پارچه توجه داشت. در تولید پارچه تریکو از انواع نخ های متنوع استفاده می شود برای نمونه نخ لاکرا که پارچه ای میدهد که کشش بالایی داشته باشد و حتی پس از شستن از کیفیت کشسانی آن کم نشده و حالت ابتدایی خود را در بافت پارچه نگه می دارد. 
 

پارچه تریکو فلامنت

 
همان طور که از نامش پیداست پارچه تریکو فلامنت در تولید این منسوج از الیاف فلامنت استفاده شده که از الیاف مصنوعی در تهیه آن استفاده می شود و به هیچ عنوان ریشه طبیعی ندارد . این نوع پارچه علاوه بر کشی بودن دارای براقیت است که باعث شده تا تعداد زیادی از افراد ترجیح بدهند از این نوع پارچه بهره ببرند.
 

پارچه تریکو ویسکوز

 
پارچه تریکو ویسکوز از ماده ای به نام سلولز که در مرکز درخت وجود دارد تهیه می شود. این ماده را به شک خمیر و طی انجام مراحلی به الیاف تبدیل می کنند. این الیاف برای تبدیل شدن به نخ باید کارخانه های نساجی ارسال شوند تا در آنجا به تریکو تبدیل شوند.
 
 برای تولید نوع گرد باف باید این نکات را در نظر گرفت :
شناختن نخ پارچه مورد نظر.
انتخاب نوع و جنس بافت پارچه گردباف: سه عامل نوع بافت، تکمیل و جنسیت پارچه گردباف بر خصوصیات آن بیشترین تاثیر را دارد.
 
 

لول شدگی چیست؟

 
لول شدن پارچه گردباف در زمان برش و در زمان دوخت، زحمت بسیاری را برای تولیدکننده خواهد داشت. عموما مهم ترین دلیل لول شدن پارچه تریکو، مربوط به تکمیل و کامپکت آن می باشد. پارچه های دارای مواد این مشکل را بیشتر دارند. علت آن هم این بوده که برای پارچه های دارای مواد از درجه حرارت کمتری در زمان کامپکت استفاده می شود. راهکار مناسب برای مواجه نشدن با این مساله خرید مقداری کم از پارچه، جهت انجام آزمایش و نمونه گیری است.
 
 

عملیات تکمیلی بر روی پارچه ها و تاثیر در قیمت پارچه تریکو:

 
در پارچه های تریکو پس از جنس نخ، عواملی همانند نوع بافت، رنگ، طرح چاپ و عملیات تکمیل اعمال شده روی قیمت نهایی پارچه تاثیرگذار خواهد بود. اگر برای خرید پارچه تریکو به بازار مراجعه نمودید و قیمت های متفاوتی را شنیدید، چرایی تفاوت قیمت را در جنس نخ و عملیات اعمال شده روی پارچه جستجو کنید.
با آشنایی و در نظر گرفتن این عوامل می توان بهترین نوع پارچه گردباف را متناسب با تولید تامین کرد. 
 

شناخت پخش کننده های معروف و موجود در بازار.

 
تعیین وزن یا متراژ در کیلوگرم:
 
پارچه های تریکو در بخشی از پروسه تولید و خرید و فروش بر حساب کیلوگرم محاسبه مخواهند شد. زمانی که شما یک طاقه بیست کیلو گرمی از پارچه تریکو را خریداری میکنید باید در نظرتان باشد که یک کیلو از آن چند متر پارچه خواهد بود، چرا که متراژ آن در یک کیلو مقدار ضخامت و نازکی آن را تعیین کرده و شما برای تولید هر پوشاکی نیازمند ضخامت خاص آن هستید.
تعیین نمودن عرض تکمیل شده پارچه تریکو مورد نظر: عرض پارچه مهم ترین عامل در چیدمان الگوها بوده که می تواند عددی میان ۹۰ تا ۱۵۰ باشد. عرض های نامناسب پارچه که در زمان تولید باعث ایجاد پرتی بسیاری خواهد شد. لذا حتما باید میان عرض و الگوی پارچه تناسب وجود داشته باشد. هر چقدر میزان این پرتی ها بیشتر باشد شما مبلغ بالاتری را متضرر خواهید شد.
 
خرید پارچه رینگر یا راه راه:
 
در میان این پارچه ها، چفت شدن راه های پارچه روی هم در هنگام دوخت، به میزان زیبایی آن خواهد افزود که به جز هنر برش، مناسب بودن پارچه نیز ضرورت دارد. کج بودن نقوش راه راه در پارچه های پنبه یکرو بسیار دیده می شود که به دلیل تاب s و z نخ آن ها است.
در نظر داشته باشید که هیچ ارزانی بی علت نبوده و زمانی که شما با منسوج ارزان روبرو می شوید باید به میزان جنس نخی که در پاچه اعلام شده است شک کنید.
در مرحله نخست برای مثال مقدار کمی از پارچه را خریداری نمایید.
پارچه تریکو پارچه ایست که با یک و یا ترکیبی از دو یا چند نخ مختلف بافته می شود پس برای خرید باید از نوع نخ مصرفی و ویژگی های آن مطلع باشید. 
 
 
 
 
مطالب مرتبط به فروشگاه عمده فروشی تریکو امید:
 

در مورد پارچه تریکو پنبه‌ای و انواع آن بیشتر بدانید!

پارچه تریکو ویسکوز و انواع آن

 

به چه نوع پارچه‌هایی تریکو گفته می‌شود؟

آقای فتحی

کارشناس تولید محتوا