پارچه ژاکارد چیست و از چه الیافی تشکیل می‌شود؟

خلاصه

پارچه‌های ژاکارد به علت تنوع و زیبایی که در تارو پود پارچه آن وجود دارد، بسیاری را مجاب می‌کند تا برای دوخت یک لباس فاخر مجلسی و البته متفاوت به سراغ آن بروند. ژاکارد علاوه بر صنعت پوشاک، در صنعت دکوراسیون و طراحی منزل نیز کاربرد زیادی دارد و همین دلیل باعث تقاضای بسیار زیاد برای خرید پارچه ژاکارد شده است.

۱۳۹۹ يکشنبه ۲۵ آبان
3836بازدید
پارچه ژاکارد چیست و از چه الیافی تشکیل می‌شود؟

 

ژاکارد نوعی پارچه می باشد که به وسیله ماشین بافندگی مخصوص بافته شده و طرح این نوع پارچه در تار و پود پارچه بافته می‌شود. افراد بسیاری هستند که به نقش و نگار یک پارچه بیش از جنس آن اهمیت می‌دهند و نقوش آن را دلیلی بر ابداع یک سبک متفاوت در طراحی لباس می‌دانند. پارچه‌های ژاکارد دقیقاً از این نوع پارچه هستند که نقوش حک شده در بافت آن به طراحی استایل گوناگون لباس کمک می‌کند.
پارچه‌های ژاکارد به علت تنوع و زیبایی که در تارو پود پارچه آن وجود دارد، بسیاری را مجاب می‌کند تا برای دوخت یک لباس فاخر مجلسی و البته متفاوت به سراغ آن بروند. ژاکارد علاوه بر صنعت پوشاک، در صنعت دکوراسیون و طراحی منزل نیز کاربرد زیادی دارد و همین دلیل باعث تقاضای بسیار زیاد برای خرید پارچه ژاکارد شده است. مقاومت بالا و طرح‌های گوناگون آن باعث شده از آن به عنوان پرده، روتختی و غیره در خانه نیز استفاده شود. در این مطلب، از هر آنچه باید درباره پارچه ژاکارد بدانید برایتان گفته‌ایم. با ما همراه باشید


تاریخچه پارچه ژاکارد


پارچه ژاکارد به نام ژوزه ماری ژاکارد مخترع فرانسوی که این دستگاه بافندگی را در سال ۱۸۰۱ میلادی اختراع کرد نامگذاری شده است. ژاکارد متوجه شده بود که بافتن پارچه با وجود اینکه کار پیچیده و ظریفی خواهد بود، لاکن کاری تکراری و خسته‌کننده است. او بر این باور بود که کار پارچه‌بافی از الگوهای پیچیده می‌توانند به شکل خودکار با دستکاری ساده الگو ها انجام شود. به این ترتیب جرقه ساخت این دستگاه در ذهن او شکل گرفت.
او سیستمی را در ذهنش داشت که در آن الگوی طرح‌ها روی کارت‌های پانچ شده نقش می‌بست. در هر پرتاب ماکو یکی از کارت‌ها در مسیر میله‌ها قرار می‌گرفت. الگوی سوراخ‌ها تعیین می‌کرد که کدام میله باید طبق برنامه عبور کند و طرح ایجاد شود. این دستگاه انعطاف‌پذیر بود و قابلیت ایجاد طرح‌های بسیار پیچیده‌ای را داشت. برخلاف چاپ‌هایی که بعد از بافت پارچه به کار می‌روند، طرح‌های ژاکــارد همراه با بافت پارچه ایجاد می‌شوند. مزیت دستگاه بافندگی ژاکارد، توانایی در هم بافتن هزاران تار برای ایجاد طرح‌های منحصربه‌فرد است.


پارچه‌های ژاکارد امروزی


امروز پارچه‌های ژاکارد مدرن از انواع مختلف الیاف‌ها از پنبه طبیعی و ابریشم تا پلی‌استر مصنوعی و ترکیبات پنبه پلی‌استر تولید می‌شود. وجه اشتراک تمام آنها روش تولیدشان است. به طور کلی این پارچه‌ها در طراحی خود نوعی پیچیدگی دارند و ضخیم تر و محکم تر از بسیاری از بافت‌های دیگر هستند. مشخصه عمده پارچه‌های ژاکارد طراحی آن است که به جای چاپ یا گلدوزی روی آن داخل پارچه بافته می‌شود. به همین دلیل برخی از انواع ژاکارد، دورو و با طرح منها در پشت پارچه هستند.


پارچه ژاکارد دقیقا چیست؟


نکته ای که در همین ابتدا در مورد پارچه ژاکارد باید به آن اشاره کنیم این است که ژاکارد به جنس پارچه ربطی ندارد. در واقع پارچه ژاکارد طرح خود از روند بافت پارچه می گیرد. اما در مورد پارچه ژاکارد باید بگوییم که پارچه ژاکارد یک نوع پارچه ی طرح دار است که طرح و نقشی که دارد به خاطر فرآیند بافت پارچه است نه به خاطر چاپی که روی پارچه انجام می شود. پارچه های ژاکارد دارای طرح برجسته است و همچنین به دلیل این که این پارچه طرح های متنوع و زیبایی دارد از جمله پارچه هایی است که طراحان مد از آن برای طراحی لباس های خود استفاده می کنند. نکته ی دیگری که در مورد پارچه ژاکــارد باید به آن اشاره کنیم این است که بر خلاف پارچه های دیگر است که به صورت خام وجود دارند و با استفاده از رنگ، شکل و طرح می گیرد. در ضمن پارچه ژاکارد مضرات مواد شیمیایی که از رنگ برای ایجاد طرح استفاده می کنند را ندارد زیرا همین مواد شیمیایی برخی اوقات باعث ایجاد حساسیت و آلرژی می شوند.


ویژگی‌های پارچه ژاکارد


نکته ای که در مورد پارچه ژاکارد وجود دارد این است که مزایایی که دارد به ترکیبات آن بستگی دارد. اما به طور کلی همه ی پارچه های ژاکارد چند ویژگی مشترک دارند که این ویژگی ها شامل موارد زیر می شوند:
🔷 مقاومت بالا در برابر چین و چروک
🔷 حس لطافت پارچه در هنگام لمس آن
🔷 دوام و ثبات بالا
🔷 استحکام و ارتجاعی بودن پارچه
🔷 زیبایی منحصر به فرد در استفاده در دکوراسیون
در ضمن برای این که پارچه ژاکارد جدا از سایر پارچه های دیگر طبقه بندی شود دو دلیل وجود دارد که این دلایل عبارتند از:
نخستین علتی که می خواهیم بیان کنیم به خاطر تعداد رنگ هایی است که می شود به کار ببریم. تکنولوژی مدرن این امکان را در اختیار تولید کنندگان پارچه قرار داده است که طرح های مشکل و پیچیده را با استفاده از طیف رنگ های گسترده و یا حتی کوچک را روی پارچه ایجاد کنند. در واقع شما این امکان را دارید طرحی که دوست دارید روی پارچه پیاده شود با استفاده از یک رنگ و یا هزاران رنگ تولید کنید.
دومین دلیل است که پیش از این که ماشین ژاکــارد اختراع شود طراحی بسیار پیچیده بود و الگوها با استفاده از دست بافته می شدند و همین مسئله نیازمند نیروی کار زیاد و البته هزینه ی بالایی بود. اما امروزه با استفاده از ماشین ژاکارد می توان طرح ها را به صورت اتوماتیک و در زمان کوتاهی تولید کرد.

جنس و انواع پارچه ژاکارد


پارچه ژاکارد ابریشم


پارچه ژاکــارد ابریشم پای ثابت طرح‌های دنیای فشن در فصل‌های مختلف هستند. ترکیب منحصربه‌فرد آن بسیار جذاب به نظر می‌آید. خیاطان بزرگ در دنیا، به منظور بهبود بخشیدن به کلکسیون طراحی خود، بی‌درنگ به سراغ ژاکــارد ابریشمی می‌روند. زیرا دوخت انواع لباس، دامن، پیراهن، شلوار و کت با این نوع ترکیب خارق‌العاده خواهد شد.
ژاکارد ابریشمی از ابریشم خالص یا ترکیب با ابریشم بافته می‌شود. بر خلاف ابریشم چاپ شده، طرح این پارچه از بافت پیچیده آن به دست می‌آید که اغلب بافت آن قابل لمس و برجسته است. اساسا هر پارچه ابریشمی بافته شده در دستگاه ژاکارد، به عنوان ژاکارد در نظر گرفته می‌شود. برخی از نمونه‌های این پارچه عبارتند از:
🔷 ارگانزای ابریشمی
🔷 تافته ابریشمی
🔷 کرپ ابریشمی
🔷 شیفون ابریشمی
🔷 ساتن ابریشمی


پارچه ژاکارد برجسته


پارچه ژاکــارد برجسته برای کسانی که قصد دوخت یک لباس مجلسی شکیل را دارند، مناسب است. طراحی در این نوع لباس برجسته و تا حدودی قابل لمس است.
خانم‌های بسیاری پارچه ژاکارد برجسته را فقط در قسمت بالاتنه لباس خود به کار می‌برند و قسمت پایین‌تنه را ساده انتخاب می‌کنند. این امر سبب زیبایی لباس شده و آن را چشمگیرتر می‌نماید.


پارچه ژاکارد لمه


به علت حالت کشی و ریزشی که در پارچه لمه وجود دارد، بانوان از آن به‌عنوان مانتو، پیراهن و دامن استفاده می‌کنند. پارچه ژاکارد لمه علاوه بر دارا بودن لطافت و افتادگی، دارای طرح‌ها و رنگ‌های بسیاری است.
اگر به دنبال خرید یک پارچه برای دوخت یک مانتو مجلسی و شکیل هستید، پارچه ژاکارد لمه برای مانتو انتخاب ایده‌آلی است.


پارچه مانتویی


بانوان ایرانی برای پارچه مانتویی به ژاکارد علاقه زیادی نشان می‌دهند. چرا که طرح‌های بی‌نظیر این نوع پارچه برای دوخت انواع مانتوهای مجلسی، مانتوهای جلوباز، مانتوهای کلاسیک و غیره، پرکاربرد است.
اگر به منظور خرید پارچه مانتویی هنوز به نتیجه نرسیده‌اید، نگاهی به طرح‌ها و رنگ‌های ژاکارد بیاندازید. مطمئن باشید نظر شما را جلب خواهد کرد.


پارچه ژاکارد طرح دار


همان‌طور که گفتیم از ژاکارد در دوخت وسایل تزئینی خانه مانند، رومیزی، پرده، روتختی و غیره نیز استفاده می‌کنند. پارچه ژاکارد طرح دار برای این موارد بسیار مناسب است. متناسب با دیزاین خانه خود می‌توانید از یکی از هزاران طرح‌بندی ژاکارد بهره ببرید و خانه‌ای رؤیایی بسازید.

 

ژاکارد پنبه‌ای


ژاکارد پنبه‌ای نوع دیگری از ژاکاردهای طبیعی است که از الیاف پنبه‌ای درست می‌شود. ژاکارد پنبه‌ای چروک نخواهد شد، برای پرده‌های دراپه بسیار مناسب است، واقعا بادوام است، عموما سبک و نرم است و به همین دلیل برای پیراهن، دامن، کت و شلوار هم مناسب است. مانند هر پارچه پنبه‌ای دیگر، ژاکارد پنبه‌ای ضد آلرژی و سازگار با محیط زیست است. ژاکارد پنبه‌ای عمدتا در هر دو رو طرح دارد که می‌تواند از دو رنگ یا ترکیبی از چند رنگ باشد. یک روی آن برجسته و روی دیگر آن فرو رفته است. اگر در یک روی آن رنگ‌های تیره و در روی دیگر پارچه رنگ‌های روشن به کار رفته باشد، این رنگ‌ها در چنین طرح‌هایی مانند آینه منعکس می‌شوند.

 

کاربردهای مختلف پارچه ژاکارد


یکی دیگر از مسائلی که در مورد پارچه ژاکارد باید به آن اشاره کنیم این است که این پارچه در چه مواردی مورد استفاده قرار می گیرند. در پاسخ به این مسئله باید بگوییم که پارچه ژاکارد با توجه به جنس نخ، نوع بافت، نوع مصرف و استفاده، می تواند در موارد مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. توجه داشته باشید که از پارچه ژاکارد تنها برای دوخت لباس و پوشاک استفاده نمی شود بلکه در طراحی داخلی و دکوراسیون نیز از این پارچه استفاده می شود. از جمله ی کاربردهای پارچه ژاکارد در دکوراسیون می توان به مواردی همچون پارچه ی رومبلی ژاکارد و پارچه ی پرده ای ژاکارد با ضخامت های بیشتر اشاره کرد. همچنین پارچه های رومیزی، روتختی و تشک نیز از جمله دیگر کاربردهای پارچه ژاکارد است. همان طور که گفتیم پارچه ژاکارد با طرح های برجسته ای تولید می شوند که شما می توانید انواع این طرح های برجسته را در بازار پیدا کنید. از جمله طرح های برجسته ی پارچه ژاکارد می توان به گل برجسته و طرح شطرنجی اشاره کرد که توسط ماشین ژاکــارد ایجاد می شود.


استفاده از پارچه ژاکارد در دکوراسیون


همان طور که گفتیم یکی از موارد استفاده از پارچه ژاکارد، استفاده از دکوراسیون منزل است. اما آن چه که باعث شده است از پارچه ژاکارد به عنوان پارچه ای برای استفاده در دکوراسیون منزل نام برده شود، ویژگی هایی است که این پارچه دارد که از جمله ی این ویژگی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• پارچه ژاکارد ظاهری لوکس و مجلل به پرده ها، رومبلی و همچنین اثاث خانه می بخشد و به همین دلیل می توان از این پارچه برای اتاق های نشیمن، سالن های پذیرایی، رستوران و هتل ها که تمایل به ایجاد فضایی تجملاتی دارند استفاده کرد.
• نگهداری و مراقبت از پارچه ژاکارد آسان است. زیرا این پارچه آب را به خود جذب نمی کند، در صورتی که هر گونه آلودگی روی آن ایجاد شود می توان با استفاده از دستمال مرطوب این آلودگی را پاک کرد و همچنین می توان لکه های سنگین را با شستشو در ماشین لباسشویی برطرف کرد.


استفاده از پارچه ژاکارد در تشک


یکی دیگر از موارد استفاده از پارچه ژاکارد همان طور که به آن اشاره کردیم، استفاده از آن در تشک است. تامین کنندگان بر این عقیده اند که پارچه ای که از آن برای هر مدل تشک استفاده می شود داستانی متفاوت را در فروشگاه روایت می کند.
براساس نوع پارچه هایی که تشک ها دارند خریدار می تواند متوجه شود که قیمت هر تشک نسبت به مدل های دیگر چه تفاوتی دارد. در ضمن مواردی دیگر نیز از جمله لوکس بودن و همچنین طبیعی بودن از جمله دیگر داستان هایی هستند که پارچه های تشک روایت می کنند.
اگر از پارچه های پنبه‌ای برای تشک ها استفاده شود ویژگی هایی همچون تنفس و جذب رطوبت به این پارچه ها اضافه می شود به همین دلیل از پارچه ها برای تشک‌های طبی استفاده می شود. در صورتی که از پارچه ژاکارد برای تشک ها استفاده شود مزایایی همچون تنظیم دما و همچنین آروماتراپی نیز به ویژگی های تشک اضافه می شود. پارچه‌های ژاکارد، پارچه ای است که همه ی این ویژگی ها را دارد و به همین دلیل بهترین جنس پارچه برای تشک های طبی به شمار می رود. البته به دلیل این که الیاف پلی استر قیمت ارزان تری دارند در شرایطی که در بازارهای جهانی رقابت بسیار شدیدی وجود دارد بسباری از تولید کنندگان به سمت استفاده از الیاف پلی استر روی آورده اند. اما با وجود این، هنوز هم بسیاری از تولید کنندگان از تکنولوژی تولید پارچه های ژاکارد برای تولید پارچه های تشک خود استفاده می کنند. امروزه برای تولید پارچه های تشک از ماشین بافت ژاکارد الکترونیکی استفاده می شود که این امکان را در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد که برای تولید الیاف پارچه از ترکیبات مختلف و خلاقانه ای استفاده کنند.
این مسئله باعث می شود که تنوع در تولید تشک ها افزایش پیدا کند و به افراد این امکان داده شود که متناسب با نیازی که دارند تشک مورد نظر خود را انتخاب کنند.


دوخت انواع لباس‌های مجلسی با پارچه ژاکارد

 

پارچه ژاکــارد زمان‌های متمادی است که جز انتخاب اول انواع لباس‌های مجلسی به کار می‌رود. با وجود طراحی منحصربه‌فرد ژاکارد، لباس‌های مجلسی خاص و لباس‌های شب خیره‌کننده می‌توان دوخت که هر خانمی را تبدیل به پرنسس زیبایی می‌کند. انتخاب دوخت لباس با پارچه ژاکارد به سلیقه و مکان استفاده از آن بستگی دارد. بسیاری ژاکارد را یک پارچه رسمی و مناسب برای مجالس می‌دانند و از آن برای یک لباس کلاسیک، لباس مجلسی با دامن مدل ماهی و ماکسی بلند پشت‌باز استفاده می‌کنند. در مقابل افرادی هم هستند که ژاکارد را برای دوخت لباس‌های غیررسمی و ساده می‌پسندند و طرح‌هایی را انتخاب می‌نمایند که بتوانند لباسی برای پیاده‌روی در بیرون بدوزند.

 

ژاکارد پارچه زیبایی است و می‌توانید از طرح‌ها و ضخامت‌های متنوع آن به منظور اهداف مختلف استفاده کنید. اگر می‌خواهید لباس نازک و سبک داشته باشید پارچه‌‌های ژاکارد ابریشمی یا پنبه‌ای را امتحان کنید. ژاکارد پشمی یا ژاکارد ترکیبی برای لباس‌های ضخیم‌تر مانند پالتو و کت و شلوار مناسب هستند. از محبوب‌ترین طرح‌های پارچه ژاکارد، طرح راه راه، شطرنجی و گلدار آن است. درست است که پارچه‌های چاپ شده مد روز هستند، اما ژاکارد جایگزینی مناسب برای افرادی است که می‌خواهند طرح‌های متفاوتی را امتحان کنند. در واقع هیچ دلیلی برای امتحان نکردن ژاکارد وجود ندارد. بافت محکم این پارچه برای هر نوع لباسی مناسب است. طراحان مد، بافت‌های متفاوت را دوست دارند و معمولا به هماهنگی با مد اهمیتی نمی‌دهند. بهتر است شما هم نمونه‌های آنها را دنبال کنید تا لباس‌هایی متفاوت از مد روز اما شیک و زیبا داشته باشید.
به عنوان مثال، یک دست کت و شلوار از ژاکارد پنبه‌ای ضخیم برای جلسات کاری، کت و دامن یا پیراهن از ژاکارد ابریشمی برای مهمانی‌ها، لباسهای ژاکارد پنبه‌ای برای روزهای گرم، پالتوی ژاکارد پشمی برای پاییز یا زمستان و نظایر آنها می‌توانند جلوه‌ای متفاوت در بین دیگران به شما بدهند. صدها روش برای ترکیب پارچه‌های ژاکارد در لباس‌های مختلف وجود دارد.


آیا پارچه‌های ژاکارد برای تابستان مناسبند؟


بسیاری معتقدند پارچه ژاکــارد به علت سنگینی و طرح دار بودنش مناسب فصول سرد است. ژاکارد به لحاظ ضخامت و بافت ضخیم خود مانع نفوذ سرما می‌شود و بدن فرد را محافظت می‌کند. اما فراموش نکنیم که ژاکارد انواع بسیاری دارد که می‌تواند برای هر درجه دمایی و هر فصلی از سال انتخاب شود. برای فصل تابستان می‌توان از ژاکاردهای سبک و با طراحی کمتر بهره گرفت که جریان هوا را ردو بدل کند.


مزایا و معایب پارچه ژاکارد


تنوع در رنگ، وزن و طرح این پارچه سبب شده است انتخاب آن بسیار راحت باشد. این پارچه در برابر سایش مقاوم است و بخصوص اگر از آن برای پرده استفاده شود، رنگ نمی‌بازد و تا مدت‌های طولانی وا نمی‌رود. به خوبی شستشو می‌شود. پارچه‌های ژاکــارد آب را جذب نمی‌کنند، هر گونه آلودگی روی آن به آسانی برطرف می‌شود. اگر لکه بسیار مقاومی روی آن بیفتد که نتوان آن را تمیز کرد، به راحتی می‌توان آن را در لباسشویی شست. این پارچه ظاهر شیک و لوکسی دارد که از گذشته‌های دور در سالن‌ها و تالارهای مجلل، فضای هتل‌ها و رستوران‌های گرانقیمت از آن استفاده می‌شد و هنوز هم در مکان‌های شیک از آن استفاده می‌شود. متاسفانه پارچه ژاکارد اگر برای مواردی مانند رو تشکی یا لباس‌هایی استفاده شود که به شکل روزانه نیاز به شستشو دارند، در درازمدت خاصیت کشسانی خودشان را از دست می‌دهند و به دلیل شستن زیاد کم‌رنگ می‌شود.


نحوه مراقبت و شستشو پارچه ژاکارد


مراقبت از این پارچه واقعا آسان است. اما از آنجایی که ژاکــارد نوعی بافت است که می‌تواند از هر الیافی (نخ) بافته شود، دستورالعمل‌های مراقبت از آن تا حد زیادی به نوع الیاف آن بستگی دارد. ژاکارد با الیاف‌های مختلفی ساخته می‌شود، به همین خاطر مراقبت از آن بستگی به نوع پارچه دارد. به طور مثال بعضی از مدل‌های آن‌ها اصلاً مناسب شست‌وشو با دست نیستند، در حالی که برخی از ژاکــاردها را می‌توان با دست شست. ژاکارد‌های محکم که زیاد لطیف یا ضخیم نیستند را می‌توانید با دست یا در ماشین لباسشویی با دمای ۳۰ درجه بشویید. مراقب باشید به هیچ عنوان از مواد سفیدکننده استفاده نکنید. پارچه را نچلانید. در عوض آن را روی یک آویز یا یک سطح صاف قرار دهید و بگذارید به دور از نور آفتاب خشک شود. اگر می‌خواهید ژاکارد را بفشارید و آب آن را بگیرید، از پشت پارچه این کار را انجام دهید تا طرح آن آسیب نبیند. این کار را با ملایمت انجام دهید. از تمیزکننده‌های قوی استفاده نکنید. با این کار، الیاف ژاکــارد به آسانی آسیب می‌بیند و ممکن است آب برود، رنگ پس بدهد یا از ریخت بیفتد.
همیشه از سمت پشت پارچه ژاکارد آن را اتو کنید. در بسیاری از موارد لکه‌های روی این پارچه به راحتی با دستمال مرطوب کشیدن پاک می‌شود و نیازی به شست‌وشوی زیاد آن نیست.

 


این موارد می‌تواند برای نگهداری بهتر پارچه ژاکــارد به شما کمک کند:

 

اگر ژاکارد خیلی ظریف یا برعکس ژاکارد زینتی منقش شده با سنگ‌های تزئینی، پولکی و نگین کاری شده دارید؛ شستنش را به خشک‌شویی بسپارید. ژاکاردهای سفت را تا دمای سی درجه سانتی گراد با دست یا ماشین لباس‌شویی، می‌توان شست. اما توصیه می‌شود از مواد سفیدکننده استفاده نشود. پارچه را نچلانید. برای خشک شدن آن را روی رخت‌آویز چوبی آویزان کرده یا بر روی یک میز صاف پهن کنید. به دور از نور خورشید.
اگر قصد فشار دادن یا چرخاندن آن را دارید؛ در جهت مخالف بافت پارچه این کار را انجام دهید تا به طرح آن آسیب وارد نشود. تشخیص و خرید پارچه ژاکارد


معمولا تشخیص بافت پارچه ژاکارد آسان است. این پارچه به دلیل گل‌ها و طرح‌های برجسته‌ای که دارد و اینکه طرح آن چاپی نیست به راحتی قابل تشخیص است، اما برای تشخیص نوع مرغوب آن و نیز انواع باید کمی دقت کنید.
البته بسیاری از پارچه فروشان خودشان انواع آن را به شما معرفی کرده و می‌توانید از پارچه‌فروشی‌های معتبر این پارچه را تهیه نمایید.
با این حال، اگر علاقه‌ای به پرسه زدن در بازار پارچه فروشان نداشته و یا فرصت آن را ندارید که برای خرید بروید، می‌توانید در خانه‌تان بنشینید و با چند کلیک از طریق آنلاین خرید کنید. با این کار می‌توانید به راحتی و با خیال راحت تمام رنگ‌ها، طرح‌ها و جنس پارچه ژاکارد را بررسی و مقایسه کنید و تصمیم بگیرید.
سپس از وب‌سایت‌های معتبر پارچه‌فروشی نظیر تریکو امید، خریدتان را انجام دهید. حتی می‌توانید با مقایسه قیمت‌های چندین وب‌سایت بهترین قیمت را در نظر بگیرید.


قیمت پارچه‌ ژاکــارد


یکی از مسائلی که در خرید هر شی و یا هر نیازمندی که انسان دارد بسیار مطرح است، بحث قیمت آن است. در مورد قیمت پارچه ژاکــارد نیز باید بگوییم که بسته به این که پارچه ژاکارد در چه مواردی مورد استفاده قرار گیرد، جنس نخی که در آن به کار رفته است چه باشد و نوع بافت آن به چه صورت باشد، قیمت پارچه ژاکارد متفاوت خواهد بود. البته در صورتی که پارچه ژاکارد پارچه ی وارداتی باشد نرخ ارز و تعرفه های مختلف آن، باعث ایجاد تفاوت در قیمت پارچه ژاکارد می شود. در ضمن به این نکته توجه داشته باشید که پارچه ژاکارد رومبلی و پرده ای با توجه به جنسی که دارند می توانند قیمت بالاتری نسبت به ژاکــارد مجلسی داشته باشند.


جمع بندی تمام نکاتی که به آنها اشاره کردیم


در نهایت برای این که مطالبی که در این جا برای پارچه ی ژاکــارد معرفی کرده ایم را تا حدودی تکمیل کنیم:
• در خرید پارچه ی ژاکارد باید به جنس پارچه توجه کنید زیرا جنس پارچه از اهمیت بالایی برخوردار است. جنس پارچه می تواند هم نخی، هم از الیاف ساخته بشر و هم از الیاف مصنوعی ساخته شود.
• پارچه ژاکارد دارای وزن ها و همچنین ترکیبات مختلف و متنوعی است که با توجه به این ترکیبات و وزن ها برای موارد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال اگر پارچه ی ژاکــارد سبک تر باشد از آن برای تولید لباس تابستانی استفاده می شود و از نوع سنگین تر پارچه ی ژاکارد نیز برای تولید لباس های زمستانی استفاده میشود.
• در صورتی که می خواهید پارچه ی ژاکــارد را بشورید می توانید این پارچه را با دست و یا با ماشین لباسشویی بشورید و در نهایت با دمای کم اتو بزنید.
• جالب است بدانید که پارچه ی ژاکــارد ، پارچه ای دو رو است و شما می توانید از هر طرف آن برای منظوری خاص استفاده کنید.

 

 مطالب مرتبط به فروشگاه عمده فروشی پارچه تریکو امید:

پارچه دورس
پارچه لاکرا
پارچه ویسکوز

 

پارچه ژاکارد چیست و از چه الیافی تشکیل می‌شود؟

فتحی

کارشناس تولید محتوا